Блог Подзігуна: Дві гонки в Шанхаї

Макс Подзігун
Автор: Макс Подзігун , коментатор Ф1
17 квіт. 2018 р., 15:23

Гран Прі Китаю можна було сміливо розділити на дві гонки, в кожній з яких був свій переможець. Та найголовніше те, що від подій на третьому етапі сезону виграли усі вболівальники.

Ми стали свідками небанальної зав’язки перед стартом, зародження інтриги після піт-стопів лідерів, несподіваного повороту подій та яскравої розв’язки. Саме такою ми і хочемо бачити Формулу-1.

Валттері Боттас, Mercedes AMG F1 W09, Себастьян Феттель, Ferrari SF71H, Льюіс Хемілтон, Mercedes AMG F1 W09

ГОНКА ПЕРША, БОТТАС

Суха статистика говорить, що команда Mercedes уперше зі старту турбо-ери у 2014 році не виграла жодного з перших трьох Гран Прі. Кінець домінації? Я б не був таким категоричним. Виступ у Китаї Валттері Боттаса натякає, що у чемпіонів не все так погано, як могло здатися по завершенні вікенду.

Не так давно Льюіс Хемілтон заявляв, що хотів би, щоб у Формулі-1 була більша конкуренція. Не думаю, що він дійсно цього прагнув, але другий поспіль перший стартовий ряд Ferrari за підсумками кваліфікації - це для нас щось нове. Виросло ціле покоління вболівальників, які не знали часів, коли для Скудерії такі результати були нормою.

Однак у Mercedes, попри розгублену швидкість у кваліфікації (хто згадує про Party Mode?), все ж є козирі у кишені. У Китаї вони готувалися до гонки, роблячи ставку на інші погодні умови. І не прогадали. Під час гонки болід Mercedes був найшвидшим на трасі. А з пілотів цієї команди найшвидшим був Боттас

У Шанхаї Валттері знову фінішував другим, та як контрастує цей результат у порівнянні із другим місцем у Бахрейні! Після гонки Тото Вольфф відзначив, що виступ Валттері був для команди єдиним позитивним моментом за весь гоночний вікенд. Фін удруге поспіль випередив Хемілтона у кваліфікації, чого не траплялося з фінальних двох Гран Прі минулого сезону (і це вже четверта перемога у кваліфікаціях над Льюїсом за останні п’ять Гран Прі!). У гонці Боттас спершу займав позицію вичікування, але щойно з’явилася нагода, він взяв на себе роль лідера команди та видав неймовірний результат.

Кульмінацією гоночного вікенду Валттері стали 19-20-21 кола гонки. На 19-му команда покликала фіна в бокси, щоб не дати Ферстаппену виконати андеркат проти фіна та спробувати випередити Феттеля, хоч шанси на це були примарними - перевага німця на той момент сягнула 3,5 секунд. Валттері виконав свою роботу на відмінно:

19 коло - 1.43,746 (заїзд у бокси)

20 коло - 1.54,023 (коло виїзду)

21 коло - 1.37,011 (найшвидше на той момент коло в гонці)

Піт-стоп Боттаса пройшов бездоганно і став найшвидшим у гонці - 22,097 секунди. При цьому треба віддати належне не лише бригаді механіків, але й пілоту, який зі зразковою точністю зумів зупинити болід рівно на маркуванні, щоб хлопцям із колесами та гайковертами в руках не довелося підлаштовуватися.

У Ferrari одразу відреагували на піт-стоп Боттаса, але на командному містку Скудерії в той час і подумати не могли, що 3,5 секунд переваги буде замало, щоб зберегти лідерство. Як Феттель примудрилися розгубити цю перевагу?

19 коло - 1.39,405

20 коло - 1.44,136 (заїзд у бокси, на 0,4 секунди повільніше за Валттері)

• Піт-стоп - 23,009 (на секунду повільніше за Mercedes)

21 коло - 1.55,982 (коло виїзду, на 2 секунди повільніше за Валттері)

Феттель повернувся на трасу позаду Боттаса і одразу спробував створити тиск на фіна. Проте навіть допомога Райкконена (стратегією якого знову пожертвували у Ferrari, щоб допомогти своєму першому номеру) не дозволила Себу вийти на дистанцію атаки.

Все вказувало на те, що якби не зіткнення Гаслі та Хартлі, гонка б завершилася перемогою Боттаса. Але рішення директора гонки випустити сейфті-кар врятувало інтригу і перевернуло все догори дригом.

Даніель Ріккардо, Red Bull Racing RB14 Tag Heuer

ГОНКА ДРУГА. РІККАРДО.

Для команди Red Bull вона почалася одразу по звершенні третьої вільної практики, коли механіки накинулися на болід Ріккардо у спробі встигнути до початку кваліфікації провести повну заміну силової установки після феєричної відмови турбіни. Клопоту додавав той факт, що нова силова установка від Renault була у розібраному стані. Проте механікам вдалося створити невеличке диво і Ріккардо випустили на кваліфікаційну спробу за лічені секунди до дедлайну.

Далі був шостий результат, посередній старт та не дуже амбіційні перспективи фінішувати хоча б 5-м. Це був максимум, на який міг розраховувати Даніель до 31-го кола. Після випуску автомобіля безпеки все змінилося.

Команда блискуче відреагувала на рішення Чарлі Уайтінга і покликала в бокси обох пілотів, при цьому подвійний піт-стоп (вже другий за гонку, 10 секунд на зміну гуми на двох болідах) пройшов бездоганно. Ферстаппена та Ріккардо перевзули в Soft і це стало початком кінця надій Боттаса на перемогу.

Перевага свіжої покришки була настільки серйозною, що Ферстаппен навіть спробував випередити Хемілтона на розгоні в сьомому повороті - небачена до цього зухвалість! На нещастя Макса, Хемілтон траєкторією не поступився і нідерландцю довелося уникати контакту та виїжджати за межі траси, пропустивши напарника. Це відкрило Ріккардо шлях до перемоги.

Даніель вкотре показав, що його гоночна майстерність, у купі з досвідом, може творити дива. Випереджаючи Хемілтона та Боттаса, Ріккардо ще раз показав, що у цьому мистецтві у Формулі-1 йому немає рівних - після гонки це підтвердив чемпіон-2016 Ніко Росберг, до думки якого варто прислухатися.

“Мабуть, я просто не вмію вигравати нудні гонки”, - відзначив після фінішу австралієць. І не треба, Ден! Усі шість перемог Ріккардо були здобуті зі стартових позицій за межами топ-3 - статистика, якій може лише позаздрити Себастьян Феттель, усі перемоги якого були здобуті після старту з топ-3.

І що може бути більш символічним, аніж переїзд Формули-1 за два тижні до Азербайджану? Минулого року там відбувся найяскравіший Гран Прі сезону, який виграв Ріккардо. А цього року ми вже можемо сміливо записати дві з трьох гонок у розділ “Класика Формули-1”.

Статистично, у Баку варто чекати перемоги Mercedes - пора і фаворитам минулих сезонів провести сильний та безпомилковий вікенд. Але загадувати наперед у сезоні-2018 - справа невдячна. Запасаємося поп-корном, шоу продовжується!

P.S. Більш розгорнуту аналітику подій Гран Прі Китаю слухайте вже завтра ввечері у моєму подкасті F1Podcast, посилання на який традиційно будуть у телеграм-каналі та твіттері.