Пам'ятаєте?

День в історії: 75 років з дня народження пілота Ф1 з найблакитнішими очима

Переклав: Роман Расюк
25 лют. 2019 р., 10:30

Французький пілот Франсуа Север навчився мистецтву Формули 1 серед іншого у майстра своєї справи – Джекі Стюарта. У 1971 році він здобув свою першу і єдину перемогу у чемпіонаті. Сьогодні йому виповнилося б 75 років.

Франсуа Север народився у Парижі 25 лютого 1944 року. Цей гарний, освідчений, вихований, культурний, харизматичний і багато в чому талановитий хлопець у 1966 році виграв Volant Shell (змагання серед молодих французьких гонщиків для виявлення найталановитіших з метою просування їхньої кар’єри в автоспорті). Дуже скоро він виграв чимало гонок у Формулі 3 та Формулі 2.

У 1970 році французька нафтова компанія Elf стала титульним спонсором команди Формули 1 Кена Тіррелла і допомогла Северу отримати місце у Tyrrell. Багатьом здалося, що Франсуа отримав це місце авансом, адже йому бракувало досвіду.

Проте Север виявився здібним і уважним учнем. Він прислуховувався до всього, що йому казав Джекі Стюарт, який фактично став його наставником. За кермом  March 701 Ford Cosworth француз почувався доволі непогано, але чотири рази досягти успіху йому заважали механічні проблеми.

Все змінилося у 1971 році, коли Tyrrell почала використовувати власні машини. У чотирьох перших гонках він не здобув бодай очка, але у п’яти наступних двічі фінішував другим і один раз третім. Він наслідував стиль Стюарта: плавність рухів, без зіткнень, ефективність і розважливість. У всьому цьому учень досить швидко перевершив вчителя.

Після Гран Прі Канади, де Север фінішував шостим за кермом Tyrrell 002 Ford, він посідав четверте місце з 17 очками. Джекі Стюард вже достроково став чемпіоном світу і в Канаді випереджав найближчого Суперника (Ронні Петерсона) на 31 очок.

Сезон завершувався на трасі Воткінс-Глен, яка приймала Гран Прі США. Трасу переробили, змінили конфігурацію і поклали новий асфальт. Тому подекуди трек був забруднений, і після кожного проїзду боліда піднімалася хмара пилу.

Стюарт стартував з поулу на Tyrrell 003 Ford, попри недостатню поворотність, Емерсон Феттеліпальді – позаду нього на Lotus 72D Ford, а Денні Х’юм, який випередив Клея Регаццоні і Севера, – третім на M19A-Ford.

На шляху до перемоги

Після старту Север взяв на себе ініціативу. Наприкінці першого кола він вже був попереду Регаццоні. Фіттіпальді провалився, тому зав’язалась боротьба між Севером і Х’юмом.

На сьомому колі Франсуа залишив Денні позаду і почав наздоганяти Стюарта. Протягом семи кіл обидва Tyrrell їхали разом, поки Стюарт не пропустив Севера. Джекі постійно боровся з недостатньою поворотністю, і саме тому вирішив пропустити напарника.

Шотландець дуже скоро опинився позаду Жакі Ікса, який згодом намагався випередити Севера. Проте на його Ferrari 312B виникли проблеми з мастилом і він зійшов.

Стюарт втратив ще декілька позицій, а позаду Севера у 32 секундах опинився Йо Зіфферт на BRM P160. Француз перетнув фінішну смугу і здобув свою першу перемогу, яка стала сьомою для Tyrrell у сезоні. Він став першим за 13 років французом, який піднявся на верхню сходинку подіуму з часів Моріса Трінтіньяна.

Окрім Севера та Зіфферта на подіум піднявся також Петерсон (March 711 Ford). Стюарт фінішував лише п’ятим позаду Хойдена Генлі і щиро привітав Севера – фактично свого учня, який вкотре здивував свого вчителя. Франція святкувала. Адже щойно у неї з’явився кумир, якого дуже довго не було у Формулі 1.