День в історії: дебют Сенни в Ф1, який мало не залишився непоміченим

26 бер. 2019 р., 20:00

35 років тому на Гран Прі Бразилії дебютував Айртон Сенна – майбутній триразовий чемпіон світу й один із найкращих гонщиків за всю історії Формули 1.

25 березня 1984 року сталася малопомітна для сучасників подія — у перегонах Формули 1 дебютував 24-річний бразильський гонщик на ім’я Айртон Сенна.

Попри те, що Сенна щойно з тріумфом виграв британську Ф3, здебільшого він був відомий лише фахівцям і за плечима вже мав досвід тестів у провідних командах чемпіонату світу –Williams, McLaren, Brabham і Lotus.

Але жоден з керівників цих команд не зважувався запрошувати новачка, і Айртона із задоволенням взяли до Toleman — невеличкої британської стайні, яка попереднього сезону зробила важливий крок від аутсайдерів до середняків.

9/9

Перший етап сезону 1984 року проводився на бразильському автодромі Жакарепагуа, та попри це, мало хто з глядачів на трибунах вболівав за Сенну — героєм для місцевих фанатів був Нельсон Піке — новоспечений дворазовий чемпіон світу, який за кермом Brabham збирався захищати свій титул.

Головними фаворитами вважалися Піке і швидкий француз Ален Прост — і саме біля боксів Brabham McLaren вирував натовп журналістів, ніхто не звертав особливої уваги на на Сенну — більше того, інший дебютант Мартін Брандл, якого бразилець переміг у Ф3, мав значно більшу інформаційну підтримку завдяки британським ЗМІ.

«Сенна знав багатьох журналістів, і як дебютант він хотів багато уваги, давати інтерв’ю тощо, — розповідає журналіст Кастільйо де Андраде в інтерв’ю ESPN Brazil. — У нього було замало уваги, результати, які він здобув того вікенду, були не такі гарні, отже не було жодної думки, що він згодом матиме велике значення».

Перша кваліфікація вийшла розпачливою для Сенни — він показав лише 17-й час, програвши власнику поулу — Еліо де Анжелісу з Lotus — понад п’ять секунд! Ложкою меду виявилося те, що його напарник Джонні Чекотто хоча й опинився поруч — 18-м, — проте відстав від бразильця більш ніж на півтори секунди. І це одразу ж позначилося на відносинах пілотів Toleman.

«Можна було відчути напруження між ними, — згадує де Андраде. — Чекотто зрозумів, що битва за першого пілота програна — Сенна був майже на дві секунди швидше у кваліфікації, і Чекотто відмовився відповідати на будь-які запитання щодо різниці у швидкості».

Між тим, сам Айртон був вкрай незадоволений своїм кваліфікаційним результатом. Він розумів, що Toleman не міг дозволити йому виступити краще.

Та проблеми були не лише з не надто гарним шасі, але й двигуном — турбований агрегат, зібраний у напівкустарній майстерні Брайана Харта, не відрізнявся ні потужністю, ні надійністю й віддав богу душу вже на дев’ятому колі гонки.

Сенна став першим гонщиком, хто зійшов із дистанції на Гран Прі Бразилії 1984 року.

Результати могли бути значно гіршими — як з’ясувалося пізніше, перед стартом механіки Toleman залили до баку надмірну кількість пального, через що на прогрівочному колі трохи легкозаймистої рідини вилилося до кокпіту. Коли стартова процедура була відкладена, механіки намагалися папером висушити сидіння Сенни…

Втім, навіть подолавши всього вісім кіл у дебютній гонці, Айртон зміг справити деяке враження. Місцева газета O Globo, яка виставляла гонщикам оцінки після гонки, дала бразильцю вісім балів з десяти, написавши: «Короткої гонки Сенни було достатньо, щоб показати — він опиниться на вершині гори, коли отримає конкурентну машину».

Звернув увагу на свого земляка і дворазовий чемпіон Ф1 Емерсон Фіттіпальді: «У нього великі перспективи. Я певен, що він зробить бразильців дуже щасливими. Але цей сезон — просто для отримання досвіду й нічого більшого».

Сам же Сенна, розчарований невдачею, після гонки сказав, що був певен у фінішу в топ-10.

«Механічні збої трапляються. Тепер слід з’ясувати, що сталося з турбокомпресором і підготувати машину до наступного етапу. Але звісно, мені прикро. Кому не було б прикро? — бідкався він в інтерв’ю O Globo. — У мене завжди були найкращі машини, і я не звик програвати гонки, особливо на перших колах».

Щодо самої гонки, то вона подарувала глядачам багато емоцій. Зі старту лідерство захопив Мікеле Альборето з Ferrari. Після того, як на боліді італійця відмовили гальма, на перше місце вийшов Нікі Лауда з McLaren, який після виникнення технічних проблем також зійшов із дистанції. Ще раніше відмовив двигун у місцевого улюбленця Піке…

Новим лідером гонки став Дерек Ворік з Renault, але й він припинив боротьбу за десять кіл до фінішу через зламану підвіску — британцю, який виступав у Формулі 1 до 1993 року, більше ніколи не випадало кращого шансу здобути перемогу.

Загалом фінішу дісталися лише вісім гонщиків — менше третини пелотону, — і перемогу здобув розсудливий Ален Прост, компанію якому на подіумі склали Кеке Росберг з Williams і Еліо де Анжеліс.

Щодо Сенни, то він так і залишався в тіні більш знаменитого бразильця Піке та малопомітним для вболівальників до Гран Прі Монако, в якому Айртон під дощем мало не здобув перемогу і вперше піднявся на подіум. Лише тоді всім стало зрозуміло, що у Формулі 1 з’явилася нова зірка.