До 40-річчя Ніка Хайдфельда: перший серед переможених

10 травня виповнилось 40 років Ніку Хайдфельду – німецькому гонщику, який міг стати зіркою, але залишився в історії як володар не дуже приємного рекорду Формули 1 – гонщик із найбільшою кількістю подіумів без перемог.

Вперше Нік Хайдфельд змусив звернути на себе увагу у 1994 році, коли у віці 17 років із першої спроби став чемпіоном німецької Формули Ford. Він виграв вісім із дев’яти етапів сезону.

Наступного року він переміг у національній серії Міжнародної Формули Ford 1800 і перейшов до німецької Формули 3, де одразу став бронзовим призером чемпіонату, вигравши три гонки. Наприкінці сезону Хайдфельд уперше взяв участь у найпрестижніших перегонах молодших формул – Гран Прі Макао, де переміг у першому заїзді. Це привернуло увагу Норберта Хауга, який на той час керував програмою Mercedes. Він  включив гонщика до програми підтримки гонщиків West.

Таке заступництво обіцяло зіркове майбутнє, і Хайдфельд сповна виправдовував очікування.

Наступного 1997 року Нік виграв німецьку Формулу 3, і головне – відзначився на очах босів команд Формули 1 у Монте-Карло, де Ф3 грала роль гонки підтримки перед Гран Прі Монако.

Далі німець стає тест-пілотом McLaren та дебютував у Формулі 3000 – останній сходинці перед Ф1. У дебютному сезоні він здобув три перемоги і до останнього етапу зберігав шанси на титул. У фінальній гонці він виграв поул, але через використання невідповідного палива був дискваліфікований і вимушений стартувати з останньої 32-ї позиції. Нік фінішував дев’ятим, і титул сплив до Хуана-Пабло Монтойї.

Німець взяв своє наступного року, коли з великою перевагою став чемпіоном Ф3000, набравши майже вдвічі більше очок за найближчого суперника. Того ж року на McLaren MP4/13 він встановив рекорд Фестивалю швидкості у Гудвуді, який тримається досі.

І у 2000 році Нік, нарешті, дебютує у Формулі 1! Можливо, саме це стало його найбільшою помилкою у житті і призвело до того, що вся наступна кар’єра пішла не тим шляхом. Бо Хайдфельду «пощастило» прийняти пропозицію Алена Проста, чия стайня того сезону стала найгіршою. Звичайно, всі розуміли, що провини німця немає, але підсвідомо погані виступи позначалися на його авторитеті.

І, можливо, саме тому наприкінці 2001-го року, який Хайдфельд чудово провів у Sauber, у McLaren серед двох гонщиків швейцарської команди обрали не його, а Кімі Райкконена.

Подальша кар’єра німця була посередньою, за винятком періоду середини 2000-х, коли німець провів сезон у Williams та чотири сезони у BMW Sauber. Попри вагому кількість подіумів Нік жодного разу не був близький до перемоги.

Перед початком сезону 2011 року Хайдфельд залишився без місця у Формулі 1, але його покликали у Renault на заміну його колишнього напарника по BMW Sauber Роберта Кубіци, який потрапив у важку аварію. Нік добре почав, піднявшись на подіум у другій гонці сезону, але потім його результати ставали дедалі гіршими, й посеред сезону його попросили піти. Більше до Формули 1 він не повертався.

13 подіумів, зароблених за 11 років виступів у Ф1, - вочевидь не те, на що розраховував німець на початку своєї кар'єри. Але Формула 1 - жорсткий світ, що занапастив багато талановитих пілотів. І Хайдфельд не виключення. Принаймні, він може пишатися, що серед тих гонщиків, які жодного разу не підіймалися на найвищу сходинку подіуму, він більше за всіх стояв на двох нижніх. Але, як кажуть, другий - лише перший серед переможених.

Німець продовжив кар’єру у перегонах на витривалість та у Формулі Е, але за весь час здобув лише одну перемогу: він виграв гонку ALMS на Роад Атланта у 2013 році. Втім, він не збирається вішати шолом на гвіздок і продовжує змагатися. Сподіваємося, ми ще побачимо його на подіумі, бажано, на найвищій його сходинці!