Джекі Стюарту виповнилося 80 років!

11 черв. 2019 р., 17:00

Легендарний гонщик, триразовий чемпіон Формули 1, «летючий шотландець» сер Джекі Стюарт сьогодні святкує свій 80-річний ювілей.

Багато в чому сучасні стандарти безпеки Формули 1 завдячують саме Джекі Стюарту, який чи не наодинці розпочав боротьбу за життя і здоров’я своїх колег-гонщиків тоді, коли смерть на трасі була звичайним явищем, і ще з більшим завзяттям продовжив її після завершення своєї гоночної кар’єри у розквіті літ.

Узагалі-то Стюарт міг би стати відомими спортсменом — він добре стріляв і ще підлітком став членом шотландської збірної зі стрільби, а потім вигравав чемпіонати Британії, Шотландії, Ірландії, Вельса, а також двічі ставав чемпіоном Європи зі стрільби по тарілкам.

У 1960 році він збирався взяти участь в Олімпійських іграх в Римі, але програв боротьбу за місце в національній команді. Це стало найбільшим його розчаруванням у житті — натомість Стюарт пішов стопами старшого брата й зацікавився автоспортом, і світ отримав одного з найвеличніших гонщиків свого часу, який став гідним нащадком свого великого кумира Джима Кларка.

У 1963 році Джекі майже випадково взяв участь у перегонах у команді, за яку виступав його брат Джиммі — і вже за два роки, протягом яких він пройшов через Ф3 і Ф2, Стюарт опинився у Формулі 1, у команді BRM, де його напарником став чемпіон світу Грем Хілл!

Перший же Гран Прі Стюарт завершив шостим, у наступному — в Монако — він піднявся на подіум, потім здобув ще три подіуми в наступних чотирьох гонках, а незабаром прийшла й перша перемога — на Гран Прі Італії. Дебютний сезон шотландець завершив третім — позаду Хілла і свого кумира Кларка.

А наступного року сталася знакова подія в житті Стюарта — аварія на слизькій трасі у Спа, після якої він кілька довгих хвилин лежав із переламаними ребрами та ключицею в залитому бензином кокпіті, спонукала його розпочати боротьбу за безпеку на гоночних трасах.

У 1968-му він перейшов до команди Кена Тіррелла, і міг одразу стати чемпіоном, якби не аварія в гонці Формули 2, через яку Стюарт пропустив два Гран Прі. Та він взяв своє наступного року, а потім протягом чотирьох сезонів виграв ще два титули і залишив перегони після того, як у вільній практиці Гран Прі США розбився його друг і напарник по Tyrrell Франсуа Север. Ця гонка мала стати 100-ю в кар’єрі шотландця…

З того часу Джекі працював над своєю справою ще завзятіше, ніж будь-коли, і регулярно відвідував Гран Прі, аж допоки у 1997-му знову не опинився в паддоці в ролі повноцінного учасника Формули 1 — тепер як очільника власної команди.

Stewart Grand Prix, хоча і провела у чемпіонаті світу лише чотири сезони, залишила слід в історії і перед тим, як стати Jaguar, здобула неймовірну перемогу на Гран Прі Європи 1999 року — перемогу, яку сам Стюарт ставить вище, ніж будь-яку зі своїх 27 перемог, здобутих ним в якості гонщика.