60 років тому: остання і найвеличніша перемога Фанхіо

На Гран Прі Німеччини Маестро Хуан-Мануель Фанхіо здобув свою останню – 24-ту- перемогу у Формулі 1, майже забезпечивши собі чемпіонський титул – п’ятий за рахунком.

Траса у Нюрбургринзі, яка тоді приймала німецький етап чемпіонату світу, дуже відрізнялась від сучасної – маршрут гонки у 1957 році проходив по Північній петлі, довжина кола при цьому складала більш ніж 22 кілометри, які гонщики проходили майже за десять хвилин.

Щоб збільшити кількість учасників, організатори поєднали класи Формули 1 та Формули 2, таким чином на старт гонки вийшло 24 пілоти.

Гірська траса сама по собі була неабияким викликом як для гонщиків, так і для техніки, а того дня було дуже спекотно, тому передбачалась велика кількість технічних відмов.

Беззаперечний лідер чемпіонату Хуан-Мануель Фанхіо того року виступав за Maserati і вже виграв три попередніх гонки з п’яти. Аргентинець упевнено виборов поул, випередивши найближчого переслідувача Майка Хотторна з Ferrari на три секунди.

Juan Manuel Fangio, Maserati 250F
Хуан-Мануель Фанхіо, Maserati 250F

Втім, на радість 200-тисячному натовпу глядачів, старт Фанхіо програв, що обіцяло захопливу боротьбу за перемогу. Лідерство з перших метрів захопила пара болідів Lancia-Ferrari D50 – ці гарні машини, сконструйовані Вітторіо Яно у 1956-му принесли четвертий титул Фанхіо, але цього року виступали в якості суперників великого Маестро.

За Хотторном та Пітером Коллінзом слідувала пара Maserati під керуванням власне аргентинця та його напарника Жана Бера.

Цікаво, що серед учасників тієї гонки окрім Фанхіо не було жодного чемпіона, не враховуючи майбутніх. І незабаром 46-річний Хуан-Мнуель показав клас.

На першому колі Хотторн на секунду оновив рекорд, який до того складав 9 хвилин 41,6 секунди. На другому британець ще скинув п’ять секунд, але майже одразу нове найшвидше коло встановив Фанхіо.

Аргентинець вже був на хвості лідера і на третьому колі доволі легко випередив Хотторна, захопивши першість. Здавалося, справа йде до чергової перемоги Фанхіо, але на 12-му колі під час жахливо довгого піт-стопу пілот Maserati втратив забагато часу,  через що відкотився назад і пропустив дует із Ferrari.

Та Маестро не здався. Він помчав вперед, ніби скинув зі свого віку років із 20. Постійно обмінюючись з Хотторном новими рекордами, Хуан-Мануель невпинно наближався до лідерів.

І зрештою, чергове коло аргентинця справило враження навіть на суперників – коли здивований голос із командного містка Ferrari вигукнув: «Фанхіо щойно показав 9 хвилин 17 секунд!».

На заході своєї кар’єри великий Маестро шокував і глядачів, і суперників, і навіть свою команду, проїхавши 22-кілометрове коло з неможливою швидкістю, скинувши з минулорічного результату майже пів хвилини!

Звісно, такій швидкості суперники не могли нічого протиставити. Фанхіо за два коли до фінішу знову випередив Коллінза та Хотторна і виграв свій останній трофей у перегонах, а згодом – і п’ятий чемпіонський титул, на багато десятиліть встановивши недосяжну планку, яка підкориться лише Міхаелю Шумахеру вже у ХХІ-му столітті.