Передвісник зірки: кар’єра Йоса Ферстаппена у фото

Гонщику з Нідерландів, батькові сучасної зірки Ф1 Макса Ферстаппена виповнилось 45! Пригадаймо, чого досяг Jos The Boss у автоспорті.

Йос Ферстаппен довгий час був найуспішнішим нідерландським гонщиком Формули 1 – до того часу, поки не підріс його син Макс, який мало не в юнацькому віці вже перевершив досягнення батька. Проте рання кар’єра Йоса була не менш стрімкою.

Ферстаппен-старший почав займатись картингом у вісім років. У цій категорії він здобув чемпіонський титул у Нідерландах та двічі вигравав першість Європи.

У 17 років він перейшов до молодших формул і з першої ж спроби став чемпіоном Формули Opel Lotus, після чого перейшов до Формули 3. Вигравши кілька гонок, він нарешті звернув на себе увагу босів Формули 1.

Уперше він сів за кермо боліда Ф1 восени 1993 року на тестах Footwork в Ешторілі. Незважаючи на те що він не мав досвіду їзди з таким потужним двигуном (750 к. с. проти 175 у Ф3), Йос за кілька кіл показав результат, що був лише на 0,07 секунди гірший за час штатного пілота команди Дерека Ворвіка, який той показав у кваліфікації на Гран Прі Португалії кількома днями раніше.

Після цього Ферстаппен запропонував свої послуги усім командам Формули 1 за винятком Williams і Ferrari. Зрештою його взяли тест-пілотом до Benetton.

Але не очікувано штатний пілот команди Бріаторе Юркі Ярвілехто перед початком сезону-1994 року потрапив у аварію і зламав хребець, що дозволило Ферстаппену здійснити дебют у Формулі 1 на Гран Прі Бразилії…

1994 – Формула 1, Benetton Ford, 10 місце

1/12

У дебютному сезоні Йос проявив себе досить непогано, заробивши два подіуми. Але на фоні свого напарника Міхаеля Шумахера, який того року вперше став чемпіоном, нідерландець зовсім загубився.

Пожежа у боксах Benetton під час піт-стопа Йоса Ферстаппена, Гран Прі Німеччини

2/12

Та більше запам’ятався випадок на Гран Прі Німеччини, коли на піт-стопі зламаний заправний шланг обдав Benetton нідерландця душем палива, і за мить воно спалахнуло, перетворивши машину на величезний факел. На щастя, Йос обійшовся лише кількома опіками.

Попри те, що другий болід Benetton суттєво відрізнявся від першого, і те, що Йос виступив краще за Ярвілехто, з яким ділив болід, по закінченні сезону йому вказали на вихід.

1995 – Формула 1, Simtek Ford

3/12

Місце на наступний сезон знайшлося лише у Simtek – команді, яка у попередній рік стала передостанньою у чемпіонаті. Та попри це Йос став справжнім лідером маленького колективу, подекуди випереджаючи у кваліфікації мало не половину пелотону. На жаль, Simtek встигла взяти участь лише у п’яти етапах, після чого збанкрутіла.

1996 – Формула 1, Footwork Hart, 16 місце

4/12

Наступного року Йоса запросили до Footwork/Arrows, де він знову взяв на себе роль першого пілота. Ферстаппен провів чудову гонку в Аргентині, стартувавши із сьомої позиції і фінішувавши шостим, але потім команду придбав Том Вокіншоу, який почав реструктуризацію і підготовку до наступного року, фактично махнувши на поточний сезон рукою. Через це нідерландець більше не зміг набрати жодного очка.

1997 – Формула 1, Tyrrell Ford

5/12

Йос перейшов до Tyrrell, де разом із Мікою Сало склав одну з найсильніших пар пілотів чемпіонату. На жаль, форма колись чемпіонської команди, що доживала останні дні, була жахливою, і Ферстаппен залишився без очок, а по закінченні сезону – і без місця у Формулі 1.

1998 – Формула 1, Stewart Ford

6/12

Про Йоса згадали, коли Джекі Стюарт надумав позбавитись свого гонщика Яна Магнуссена — прямо посеред сезону. Ферстаппен непогано проїхав решту етапів, проте знову залишився без очок.

2000 – Формула 1, Arrows Supertec, 12 місце

7/12

Після річної перерви Ферстаппен знову повернувся до чемпіонату. Цього разу його покликав колишній бос Том Вокіншоу. Йос добре проявив себе, кілька разів наближаючись до першої трійки, і зрештою залишився у команді на другий сезон.

2001 – Формула 1, Arrows Asiatech, 18 місце

8/12

Темп Arrows значно впав, оскільки замість непоганих двигунів Supertec тепер доводилось використовувати фактично минулорічні важкі та ненадійні Peugeot. Але це не завадило Йосу показати свою майстерність. На Гран Прі Австрії він зі старту так рвонув уперед, що досить швидко вибився на друге місце, яке утримував до свого піт-стопу. У підсумку він фінішував шостим, і здобуте очко виявилось єдиним у тому сезоні.

2003 – Формула 1, Minardi Cosworth

9/12

Після ще однієї річної перерви Йос Ферстаппен приєднався до штатного аутсайдера – Minardi, де і провів останній сезон у Формулі 1. У Бразилії гонщик мало не став автором сенсації – він їхав попереду Джанкарло Фізікелли на такій самій стратегії – італієць у підсумку став переможцем, а Йос вилетів з траси, підсковзнувшись у калюжі.

Наступного року Ферстаппен міг замінити Джорджо Пантано у Jordan, але не зміг поміститись у тісному кокпіті й остаточно залишив Ф1.

2005/2006 – A1 Grand Prix, 7 місце

10/12

Після двох років байдикування Йос провів один сезон у серії А1, де захищав кольори своєї країни. Здобувши одну перемогу, він посів сьоме місце у загальному заліку.

2008 – Le-Mans Series, чемпіон у класі LMP2

11/12

У 2008 році Йос Ферстаппен приєднався до перегонів на витривалість. Здобувши перемоги у своєму класі у Каталуньї, Спа, Нюрбургринзі і Ле-Мані, він здобув чемпіонський титул.

Батько й син

12/12

Йос залишив кар'єру гонщика і став наставником свого сина – Макса Ферстаппена, який зараз є чи не найяскравішою молодою зіркою Формули 1.