Цей день в історії: скандальна дискваліфікація Ханта і нова ера в Ф1

Андрій Іванов
Автор: Андрій Іванов
18 лип. 2018 р., 16:00

18 липня не багате на статистичні досягнення, але цього дня сталося кілька примітних випадків, які надовго залишили свій слід у Формулі 1.

18 липня 1953 року Альберто Аскарі виграв Гран Прі Великої Британії у Сільверстоуні, здобувши 12-ту і передостанню перемогу у Ф1 для себе і 15-ту для Ferrari. За три етапи до фінішу чемпіонату італієць забезпечив собі другий поспіль титул і таким чином став найтитулованішим гонщиком Формули 1 на той час.

1959 – як італійські робітники підклали свиню Ferrari

2/9

Гран Прі Великої Британії 1959 року виграв Джек Бребем, для кого ця перемога стала лише другою у Формулі 1. Своїм успіхом багато в чому він має завдячувати італійським профспілкам, через страйк яких Ferrari не змогла приїхати до британського Ейнтрі.

Тому пілот Скудерії й головний суперник Бребема в чемпіонаті Тоні Брукс змушений був скористатися послугами значно гіршого за Ferrari боліда Vanwall, на якому кваліфікувався 17-м, а в гонці взагалі зійшов. Як проказали подальші події, в тій гонці Бруксу досить було фінішувати другим, аби в підсумку стати чемпіоном.

1959 – Брюс Макларен встановлює один із довголітніх рекордів Ф1

3/9

У тій же гонці найшвидше коло проїхав Брюс Макларен, ставши наймолодшим гонщиком Ф1 на той час, якому це вдалося. Його рекорд – 21 рік і 322 дні протримався 44 роки, допоки на Гран Прі Канади 2003-го його не перевищив Фернандо Алонсо – лише на один день. Іспанець проїхав найшвидше коло у Монреалі у віці 21 рік 321 день.

1965 – четверта перемога поспіль Джима Кларка

4/9

На шляху до свого другого чемпіонського титулу Джим Кларк виграв шість із десяти етапів сезону. Перемога в Зандворті стала четвертою поспіль – шотландець став лише третім пілотом формули 1, якому підкорилось це досягнення.

1976 – перемога й дискваліфікація Джеймса Ханта

5/9

На старті гонки в Брендс-Хетчі пілот Ferrari Клей Регаццоні спровокував аварію за участю місцевого улюбленця Джеймса Ханта та Жака Лаффіта. Внаслідок цього судді зупинили заїзд червоним прапором і оголосили про рестарт, але за регламентом, ні Регаццоні, ні Хант з Лаффітом не мали права продовжувати участь в гонці.

Новина про недопуск Джеймса до рестарту викликала шалений гнів у багатотисячного натовпу вболівальників, які почали скандувати: «Хант! Хант!», і стюарди, побоюючись можливого хаосу, таки дозволили британцю, а з ним і Регаццоні з Лаффітом знову вийти на старт.

Останні двоє все одно не дісталися фінішу з технічних причин, а Хант виграв домашній Гран Прі після того, як на Ferrari Нікі Лауди виникли проблеми з перемиканням передач.

Негайно після фінішу команди Ferrari, Tyrrell і Copersucar опротестували дії стюардів і підсумкові результати. Двічі цей протест було відхилено, доки спеціально скликаний трибунал FIA через два місяці не пристав на бік Скудерії й дискваліфікував Ханта, оголосивши переможцем Лауду.

1976 – дві гонщиці-учасниці Гран Прі

6/9

На тому ж Гран Прі Великої Британії стався унікальний в історії Формули 1 випадок – серед учасників етапу значились одразу дві жінки – Лелла Ломбарді й Дівіна Галіка. На жаль, жодна з них не пройшла через сито кваліфікації.

1981 – McLaren відкриває нову еру у Ф1

7/9

Джон Вотсон переміг у гонці в Сільверстоуні 1981 року, здобувши першу перемогу для себе після п’ятирічної перерви.

8/9

Ця перемога також стала першою для команди McLaren з Гран Прі Японії 1977 року, який тоді виграв Джеймс Хант.

9/9

Але найголовніше те, що це стало першою перемогою боліда з карбоновим монококом – який згодом став стандартом для Формули 1.