Фартові «тачки»!

Без везіння в спорті робити нічого, це безумовно стосується і автоспорту. Адже навіть якщо ти дуже швидкий, але тобі постійно не щастить, успіху не досягнути. Те саме стосується і ралійних автомобілів.

Минулого разу ми вже згадували нещасливі ралі-кари в сучасному WRC. Сьогодні річ піде про фартові автомобілі.

Почнемо з аутсайдерів - заводської команди Mini, для якої автомобілі будувала відома британська компанія Prodrive. Всього зі «стапелів» заводу світ побачило 26 шасі, але насправді ця цифра більше. Адже деякі автомобілі є справжніми двійниками, тобто під одним номером існує одразу два «бойових» Mini. Не дивлячись на таку велику кількість машин, жодна з них ніколи не вигравала етап WRC. Але два автомобіля були близькі до цього.

Так, Mini Cooper WRC шасі №21 був на подіумі вже в своїй першій гонці.

Даніель Сордо і Карлос Дель Барріо, Mini John Cooper Works WRC, MINI WRC TEAM

Даніель Сордо здобув «срібло» в Ралі Монте-Карло 2012 року, іспанець поступився лише нестримному Себастьяну Льобу, який привіз йому майже три хвилини. Загалом цей автомобіль стартував в світовій першості дев’ять разів, та більш не потрапляв на подіуми. До речі, він і зараз стартує в ралі, але на іншому кінці світу - в Канаді, де навіть виграє етапи першості країни.

Даніель Сордо і Карлос Дель Барріо, Mini John Cooper Works, MINI WRC TEAM

Але найуспішнішим з Mini все ж є автомобіль з шасі №20. Він провів в WRC лише чотири гонки, та в двох був на подіумі. Все той же Сордо став третім на Ралі Німеччини 2011 року та другим на Ралі Франції того ж сезону. Протягом французької гонки Дані навіть лідирував. Він бився за перемогу, наче лев, та програв переможцю (Себастьяну Ож’є) лише 6,3 секунди. Щодо цього автомобілю, то він «зав’язав» з ралі, зайнявши почесне місце в музеї компанії Prodrive.

Зона M-Sport Ford team

Кількість, але не якість

З 61-х ралійних Ford Fiesta RS, перемоги здобули лише п’ять автомобілів. Та лише одному вдалося зробити це двічі.

Першою Ford Fiesta RS WRC, на якій вибороли «золото», стала найперша з побудованих, а саме шасі №1.

Мікко Хірвонен і Ярмо Лехтінен, Ford Fiesta RS WRC, Ford Abu Dhabi World Rally Team

Для автомобіля це сталося в першій же гонці - Ралі Швеції 2011 року - яку виграв Мікко Хірвонен. Ми недарма згадали саме цю автівку, адже на ній в 2014 році шість ралі провів український дует Юрія Протасова/Павла Черепіна. Три в специфікації RRC та три в WRC. В чемпіонаті світу по ралі ця Fiesta стартувала до кінця 2015 року.

Ярі-Матті Латвала і Мікка Анттіла, Ford Fiesta RS WRC, Ford World Rally Team

А от найуспішнішою Ford Fiesta RS WRC є шасі №28. Дебютною гонкою для ралі-кару було Ралі Монте-Карло 2012 року з Ярі-Матті Латвалою за кермом, але це ралі закінчилося аварією вже на СД4. Проте вже наступну гонку фін виграв - це був сніговий етап в Швеції. Ще двічі в тому сезону фін був на третій сходинці подіуму в Греції і Фінляндії та здобув другу і останню перемогу для цього автомобіля на Ралі Уельсу 2012. Автомобіль і досі можна побачити в ралі, але в WRC він гість не частий.

Переможці Тьєррі Невіль і Ніколя Gilsoul, Hyundai i20 WRC, Hyundai Motorsport

Поки №3

Hyundai повернувся в WRC в 2014 році та за три роки встиг побудувати два покоління ралі-карів. Кожне з них відмітилось перемогою. Так з 13-ти автомобілів першого покоління, найуспішнішим став i20 WRC шасі №5. Ралі-кар виграв свою ж першу гонку - Ралі Німеччини 2014 року. Але як він це зробив! Тьєррі Ньовілль, отримавши новенький автомобіль, ледь не знищив його ще на шейкдауні. Помилившись у повороті, бельгієць вилетів з траси та шість разів перекинувся через дах.

Дивлячись на ту купу металобрухту, було важко уявити, що цей автомобіль може вийти наступного дня на старт ралі. Але механіки Hyundai створили диво, повністю відновив машину. Їх подвиг оцінили колеги з VW, адже, коли відремонтована машина виїхала з боксів, вся німецька бригада аплодувала їм стоячи. Цей автомобіль провів ще чотири ралі, але більш призів не здобував.

Хейден Паддон, Джон Кеннард, Hyundai i20 WRC, Hyundai Motorsport

Нове покоління i20 WRC, незважаючи на молодий вік, вже найуспішніше в історії Hyundai. Так, одному з шести побудованих ралі-карів вдалося отримати дві перемоги. Перше «золото» прийшло не одразу, а в третьому ралі для цього автомобіля. Йдеться про Ралі Аргентини цього року, яке сенсаційно виграв новозеландець Хейден Паддон.

Тьєррі Ньовілль, Ніколя Жильсуль, Hyundai i20 WRC, Hyundai Motorsport

П’ята гонка для автомобіля припала на Італію, і знову перемога, але цього разу найшвидшим став Тьєррі Ньовілль. До речі ралійне життя цього авто ще триває, отже в нього є всі шансі ще більш покращити свою статистику.

Андреас Міккельсен, Андерс Ягер, Volkswagen Polo WRC, Volkswagen Motorsport

Срібло отримує…

Тепер найцікавіше, адже нам залишилось розглянути дві марки: Citroёn і Volkswagen. Кому з них вдалося створити найщасливіший автомобіль?

Можливо для когось це буде несподіванкою, але це не Volkswagen. З 32-х VW Polo R WRC частина ніколи не стартували в ралі, а були побудовані виключно для тестів. Цілком на етапах WRC було помічено 23 PoloRWRC, 16-ть з котрих вигравали етап світової першості! Найбільша кількість перемог припала одразу на три автомобіля: шасі №11, №17 та №25, які виграли по п’ять етапів. Цікавий факт, що всі перемоги на цих автомобілях здобув Себастьян Ож’є.

З цієї трійки лише найсвіжіша версія №25 продовжує стартувати в WRC, але з цього сезону цей Polo R WRC отримав Андреас Міккельсен та додав до здобутків авто «бронзу» з Ралі Аргентини.

Себастьєн Лоеб і Даніель Елена, Citroen DS3 WRC, Citroen Total World Rally Team

№1 у світі ралі

Ось ми підібрались до найщасливішого автомобілю в сучасній історії Чемпіонату світу з ралі. Так-так, їм став Citroёn DS3 WRC. Всього французькі інженери побудували 18 ралі-карів, та на старт етапів WRC виходило 17 машин, і 8 з них здобували «золото». Але найуспішнішим та найщасливішим автомобілем в WRC є Citroёn DS3 WRC шасі №17, який вже перемагав 11 разів!

Подіум: переможці Себастьян Лоеб і Даніель Елена, Citroen DS3 WRC, Citroen Total World Rally Team

Більш того, перші сім ралі підряд цей автомобіль не знав поразок. В WRC він дебютував в 2012 році, та продовжує виступи і донині, стартувавши вже в 28 етапах. За його кермом перемагали три різних пілоти, 8 тріумфів в 2012 та 2013 роках здобув найтитулованійший раліст світу Себастьян Льоб. Першу та поки єдину перемогу в кар’єрі пілота виборов в Німеччині 2013 року Даніель Сордо.

Цей DS3 WRC приніс вже два тріумфи Крісу Міку. «Золото» Ралі Аргентини 2015 року стало першим в кар’єрі пілота WRC Кріса. Наступного разу на вищій сходинці подіуму Мік був у Португалії цього року.

Кріс Мік, Пол Нейгл, Citroën DS3 WRC, Citroën World Rally Team

Незважаючи на довгу ралійну кар’єру Citroёn DS3 WRC шасі №17, за його кермом стартувало лише чотири пілоти, причому останнім з них став Крег Брін, який провів на ньому Ралі Польщі 2016 року. Враховуючи, що раніше пілот, який сідав за кермо цієї машини, неодмінно вигравав етап WRC, Бріна, можливо, чекає дарунок долі. Адже саме йому пощастило отримати найфартовіший ралі-кар сучасності!