Ралі Австралія: Citroen очолила гонку, Ньовілль через прокол втратив місця

Дмитро Левчук
Автор: Дмитро Левчук
16 лист. 2018 р., 07:16

На тлі очного змагання лідерів чемпіонату два екіпажі на чолі з Мадсом Остбергом та Крейгом Бріном виявилися найшвидшими у перший день гонки, а Тьєррі Ньовілль став найгіршим з групи WRC.

У перший день гонки фаворитам чемпіонату традиційно було непросто на старті. Себастьяну Ож'є як лідеру першості довелося відкривати трасу та чистити її від пилу, проте у Тьєррі Ньовілля та Отта Тянака ситуація була також не найкращою: вони мали перевагу над французом, але довелося рахуватися з іншими суперниками, які стартували на чистішій трасі.

Перший день був розбитий на три секції. Спершу пілотам потрібно було двічі подолати коло з трьох спецділянок, а завершував день подвійний проїзд глядацькими СД.

Зранку умови на трасі здебільшого були сухими. Трохи вологою була перша спецділянка довжиною 8,7 кілометрів, але навіть на такій відносто короткій дистанції Ож'є втратив час: від був восьмим, але програв переможцю СД1 Есапецці Лаппі лише 2,6 секунди. Особливо неприємні новини з СД1 надійшли від Крейга Бріна, який повідомив, що на спецділянці зачепив кенгуру, яке раптово опинилося на трасі.

Себастьян Ож'є, Жюльєн Інграссія, M-Sport Ford WRT Ford Fiesta WRC

Хоча Тянак з Ньовіллем втратили менше на СД1, але на наступній спецділянці багато чого змінилося. По-перше, вона була сухішою, а по-друге - довшою (14 км). Тут лідери зіштовхнулися з більшими проблемами. Ож'є програв чотири секунди Ньовіллю, але й бельгієць радів недовго.

Усі (!) гонщики із заводських команд WRC були швидшими за Ож'є та Ньовілля на СД2. Дійшло до того, що у загальному заліку француз опустився на 11-те місце, а бельгієць - на десяте. Рятувало їх лише те, що боротьба залишалася щільною: Себ програвав 12 секунд лідеру. Подібні новини мали порадувати Тянака, але й естонець не зміг проїхати на максимумі та за підсумками СД2 був лише п'ятим із 3,4-секундним відставанням від лідерів Лаппі та Ярі-Матті Латвали, які на той момент мали однаковий загальний результат.

Есапекка Лаппі, Янне Ферм, Toyota Gazoo Racing WRT Toyota Yaris WRC

На завершення першого кола організатори підготували 26-км СД3 - і на ній розпочали відбуватися справжні дива. У той час як Ож'є намагався програти якомога менша на сухій трасі, Ньовілль та Тянак ризикували, що ледь не призвело до катастрофи. Бельгієць мав небезпечний момент на ділянці, але обмежився лише відірваним дзеркалом, а ось естонець взагалі "політав" на узбіччі - він дивом повернувся на трасу, не втративши швидкість, проте СД3 завершував із повільним проколом. Тим не менш, він все одно був швидше за Ньовілля та Ож'є.

Найбільша пригода на СД3 очікувала Андреаса Міккельсена. Пілот Hyundai був у групі лідерів та намагався допомогти команді у боротьбі за Залік виробників, проте йому не так пощастило, як Тянаку. Занос та виліт за межі траси призвів до великих пошкоджень: і головною проблемою було не розбите вітрове скло, а пошкодження радіатора - норвежець змушений був припинити боротьбу. Але найцікавіше те, що перед аварією пілот побачив... трактор, який стояв на узбіччі траси. Це відволікло пілота, який не очікував побачити "перешкоду", тому це стало фактором перед майбутньою помилкою.

А автором головного сюрпризу став Мадс Остберг на Citroen. Норвежець стартував останнім із групи пілотів заліку WRC та мав найкращі умови на трасі. На СД3 він розгромив конкурентів та за підсумками першого кола очолив протокол із 5,4-секундною перевагою над Лаппі. Тянак перебував на шостому місці, а Ньовілль та Ож'є завдяки проблемам у Міккельсена піднялися на дев'яте та десяте місце відповідно.

Мадс Остберг, Торстейн Еріксен, Citroën C3 WRC, Citroën World Rally Team

На другому колі умови для Ож'є залишалися неідеальними, проте пилу на трасі було значно менше. Це дозволило французу атакувати трохи сильніше, але й Ньовілль з Тянаком були у кращих умовах. Саме естонець став найкращим на СД4, проте Себ програв йому лише секунду, а Ньовілль - 1,9 секунди.

Бельгієць не приховував, що не дуже сильно атакував на СД4, оскільки на секцію він взяв на одне жорстке колесо більше, ніж Ож'є. Це дозволило Ньовіллю атакувати сильніше далі - і вже на СД5 він став переможцем. Завдяки цьому він піднявся на сьому позицію, а ось Ож'є залишився на десятій та програвав бельгійцю вже дев'ять секунд.

Лідером залишався Остберг, проте його головним переслідувачем став Ярі-Матті Латвала. На СД5 дуже невдало пройшов один із бродів Лаппі, який зупинився на короткий час, але продовжив боротьбу із втратою 22 секунд - він опинився на дев'ятому місці. Тянак у свою чергу на броді втратив передній бампер, проте втримав високий темп далі та не втратив часу.

Отт Тянак, Мартін Ярвеоя, Toyota Yaris WRC, Toyota Gazoo Racing

На СД6 (повторне проходження СД3) знову було "весело". Головна звістка прийшла від Ньовілля, який на  спецділянці спіймав прокол та встиг програти досить багато. У загальному заліку він опинився позаду Ож'є - останнім у групі WRC. Це означає, що саме бельгієць у другий день через зворотній стартовий порядок буде відкривати трасу.

Ож'є мав би бути на позицію вище, але команда M-Sport вже забезпечила справжню підтримку французу. Елфін Еванс та Теему Сунінен, які дуже вдало виступили у перший день та боролися за подіум, скинули темп та пропустили вперед Ож'є. Це дозволило Себу "відіграти" дві позиції, тому у суботу він стартуватиме не лише позаду Ньовілля, але й позаду напарників - четвертим!

На СД6 найшвидшою знову була команда Citroen. Цього разу Крейг Брін випередив Остберга: норвежець збільшив перевагу над Латвалою, а ірландець вийшов на третє місце в гонці! Після цього гонщиками залишалося подолати дві короткі спецділянки, де, враховуючи щільність боротьби, варто було проїхати не лише обережно, але й швидко.

Крейг Брін, Скотт Мартін, Citroën C3 WRC, Citroën World Rally Team

На СД7-СД8 все обійшлося без великих змін у загальному заліку, але Ньовілль знайшов, де втратити ще дві секунди - на першому проходженні допу його понесло у насип. За підсумками першого дня він програє Ож'є три позиції та 33 секунди, а у другий день буде першим на трасі, що за сухих умов буде очевидною невдачею, але за дощових умов це буде джек-пот.

Тянак відносними невдачами лідерів чемпіонату поки що не може скористатися - він лише п'ятий та програє лідеру 17 секунд. Естонцю вкрай необхідно вигравати гонку, щоб зберегти шанси на титул.

На глядацьких спецділянках відбулася одна зміна у групі лідерів: на друге місце вийшов Брін, який випереджає Латвалу на 1,9 секунди. Остберг зберіг за собою першу позицію та випереджає напарника на 6,8 секунди.