Ралі Іспанія: казка про те, як Ож’є знову став Міні-Себом

Дмитро Левчук
Автор: Дмитро Левчук
30 жовт. 2018 р., 16:57

Автоспортивна спільнота скучила за Себастьяном Льобом - мабуть, перемогу великого ельзасця в Каталонії святкували навіть його колишні вороги.

Льоб припинив активні виступи у Чемпіонаті світу з ралі наприкінці 2012 року, коли став дев’ятиразовим чемпіоном світу. Відтоді він виступав лише на деяких етапах.

Спершу Супер-Себ виграв дві гонки у 2013-му, потім після тривалішої паузи виграв першу спецділянку на Ралі Монте-Карло 2015, але потім зумів зачепитися лише за декілька очок.

У 2018-му він знову з’явився на трасах світової першості. В Мексиці та на Корсиці він також очолював протокол гонки, але за різних причин не довів справу до успіху. Його третьою та фінальною спробою цього сезону стала гонка в Іспанії.

Взагалі, іспанський етап відзначився особливим рекордом. На старт вийшли три попередні чемпіони світу: Петтер Сольберг (2003), Льоб (2004-2012) та Себастья Ож’є (2013-2017). На трьох - 15 титулів! Шкода лише, що норвежець виступав у другому класі на Volkswagen Polo R5, де у підсумку фінішував на подіумі, але мови про боротьбу в абсолютному класі не було.

Петтер Сольберг, Вероніка Енган, Volkswagen Motorsport VW Polo GTi R5

Проте на першому плані була боротьба за наступний титул, який розіграють цього року. Тьєррі Ньовілль за певних умов міг достроково стати чемпіоном, але для цього потрібні були провали Ож’є та Отта Тянака. На щастя, всі троє залишилися у боротьбі за підсумками гонки, але які ж це були три дні! Мабуть, лише лінивий не говорить про те, що це найкращий сезон WRC за останні років 15…

На диво, Тянак, який є третім у чемпіонаті, мав високі шанси на титул. Він стартував на гравії позаду двох лідерів сезону і мав перед собою чистішу трасу. Для естонця, який набрав класну форму, це була вагома перевага, якою він почав користуватися з перших же спецділянок.

Дуже швидко та зі сторони невимушено Тянак не просто став лідером, а отримав комфортну перевагу. Головним суперником спершу взагалі був Елфін Еванс, але британець розпочинав боротьбу з кращої позиції, тому загалом подібні новини не дивували.

Отт Тянак, Мартін Ярвеоя, Toyota Gazoo Racing WRT Toyota Yaris WRC

Наприкінці першого дня втратив час і Еванс, тому гравійну частину гонки Тянак виграв з перевагою у 30 секунд над найближчими конкуретами, які йшли дуже щільною групою.

В той момент все складалося надзвичайно добре для пілота Toyota. По-перше, він був лідером та мав всі шанси на 25 очок, а по-друге - Ож’є та Ньовілль закопалися в пилюці та були лише сьомим та дев’ятим відповідно.

Подібна ситуація значно збільшувала шанси на титул естонського гонщика. До того ж, попереду були два дні на гладенькому асфальті. Єдиною проблемою міг стати дощ, але рівна дорога значно зменшувала ймовірність проблем, як це буває на гравійних спецділянках.

На жаль для Тянака, він якимось дивом спіймав прокол у другий день гонки та втратив майже дві хвилини на заміні колеса, а разом із цим - усі шанси на перемогу. Втім, чемпіонська боротьба тривала.

Ярі-Матті Латвала, Міікка Анттіла, Toyota Gazoo Racing WRT Toyota Yaris WRC

На щастя для Toyota, наступним претендентом на перемогу став Ярі-Матті Латвала, який відмінно виступив на суботніх спецділянках. Як результат - лідерство. Але позаду нього було п’ять хижаків, які програвали не більше 17 секунд…

Настав час згадати про Льоба. У перший день він стартував на відносно чистій трасі, проте цим не скористався, як міг це зробити у минулі часи. Втім, він втримався у групі, яка спершу боролася за друге місце, а після сходу Тянака велика зграя почала претендувати на перемогу.

Перед початком недільної програми, що складалася з двох секцій по дві спецділянки кожна, Льоб програвав Латвалі дев’ять секунд та Ож’є - п’ять.

Себастьян Ож'є, Жюльєн Інграссія, M-Sport Ford WRT Ford Fiesta WRC

У рівних умовах Льоб не був найшвидшим, але у ключовий момент вирішальним став його досвід та ризик. Покриття траси зранку залишалося вологим, але були побоювання, що знову піде дощ. Проте за іншими прогнозами - ні.

Лише за одним виключенням фаворити гонки обрали на першу недільну секцію м’яку гуму. У разі дощу вона мала б краще впоратися з вологим асфальтом, та й взагалі це був непоганий варіант зі страховкою.

Єдиним виключенням став Льоб, який встановив жорстку гуму. Цей вибір спрацював би лише у тому випадку, якби дощ не пішов. Хоч траса залишалася трохи вологою, але жорсткіша гума дозволяла атакувати протягом всієї дистанції 30-кілометрового кола.

Супер-Себ явно вгадав із вибором. Вже на першій недільній спецділянці він став лідером, а потім збільшив свою перевагу над Латвалою до семи секунд, та над Ож’є - до десяти.

Себастьян Льоб, Даніель Елена, Citroën World Rally Team Citroën C3 WRC

На другому колі вже всі лідери встановили жорстку гуму, тому Льоб був думками лише про захист свого першого місця. Хоча у нього була перевага, але всі знову опинилися в рівних умовах - і це могло закінчитися бозна-чим.

Льоб зробув маленьку помилку на передостанній спецділянці та через розворот втратив декілька секунд. Цим скористався Ож’є, який зменшив відставання до 3,6 секунд, а ось Латвала сам помилився - він зачепив відбійник вздовж дороги та спіймав прокол…

Розчаруванню Ярі-Матті не було меж - він відмовився від коментарів після фінішу спецділянки. Проте про цей сум швидко всі забули, оскільки на фінальному Power Stage Супер-Себ (Льоб) та колись Міні-Себ (Ож’є) знову взялися за давно забуту справу - боротьбу між собою.

Переможець Себастьян Льоб, Citroën World Rally Team Citroën C3 WRC

Свято для ралійних вболівальників завершилося блискучою перемогою дев’ятиразового чемпіона світу. Він здобув свою 79 перемогу в кар’єрі WRC - за п’ять років після своєї попередньої.

Ож’є програв йому лише дві секунди, але головним здобутком для нього було лідерство у чемпіонаті. Він випередив Ньовілля, який на останній спецділянці пропустив Еванса та став четвертим, на три очки.

Бельгієць навіть не заробив очки на Power Stage і може відверто порадіти перемозі Льоба. Тянак фінішував сьомим, але завдяки перемозі на Power Stage заробив важливі очки. Естонець поступається Ож’є 23 бали та зберіг шанси на чемпіонство.

16-18 листопада відбудеться завершальна гонка сезону - Ралі Австралія. Про становище у першості та в кого які шанси на титул ми розповімо детальніше в окремому матеріалі.

Льоб: Я знаю, чому залишив WRC, і назад не бажаю